Stálá interaktivní expozice Všechny památky UNESCO uvidíte pohromadě jen u nás

Dačického dům, umístěný v historickém centru Kutné Hory, je unikátním exponátem sám o sobě. Můžete si jej prohlédnout od sklepa po podkroví. Uvnitř vás čeká interaktivní expozicie, první svého druhu v České republice, která představí organizaci UNESCO, památky na tomto seznamu u nás, ale především zodpoví otázku, proč právě Kutná Hora je součástí rodiny těchto nejvýznamnějších pamětihodností světa.

Co je vlastně Dačického dům?

Přestavbou rodného domu Mikuláše Dačického, dle aktuálních zásad péče o památky, vzniklo centrum pro poskytování moderních kulturních a vzdělávacích služeb pro odbornou i laickou veřejnost. Dačický dům slouží jako prezentace kulturního dědictví UNESCO a uchovává a prezentuje významné kulturní prvky spojené s historií města Kutná Hora a regionu.

V domě celoročně probíhají programové činnosti rozdělené do čtyř oblastí:

 • expoziční činnosti
  stálá expozice a dva typy sezónních výstav
 • vzdělávací aktivity pro širší veřejnost 
  edukativní programy, lektorská činnost, komentované prohlídky, přednášky
 • odborné aktivity
  konference, workshopy, kolokvia pro studenty doktorských studijních programů, dokumentace a digitalizace historických materiálů
 • kulturní akce
  koncerty, komponované pořady apod.

Všechny tyto činnosti se obsahově váží k tematickému zaměření domu a jsou součástí naplňování jeho poslání.

Přízemí

Návštěvnickém centru 1.1 se seznámíte s organizací UNESCO a světovým kontextem expozice. Prohlídka pokračuje v Portálové síni 1.2.,nazvané po kolekci gotických portálů, odkud jedním vstoupíte do Biskupské kaple 1.3, kdysi nejvýznamnějšího prostoru v domě. Čeká na vás expozice o obyvatelích domu, ale především příběh unikátní gotické dlaždice nalezené v tomto prostoru. Prohlídka přízemí pak pokračuje v průchodu fotografickou reportáží Dačického dům a jeho obnova 1.4. 

Dačický dům, půdorys přízemí

Ostatně, podívejte se na několik fotografií z tohoto patra, jak hlavní prostory vypadají...

Suterén

Asi nejoblíbenější patro Dačického domu. V IQ parku 0.1 je pro vás připraven dotykový stůl, animovaný film nebo videomapping na model chrámu sv. Barbory, pro vaše děti stavebnice a jiné hrací prvky. Odtud vstoupíte do sklepních prostor. V Síni 0.3 vás čeká mimořádně oblíbená interaktivní podlahová projekce, po níž přejdete do druhého patra sklepů, kde shlédnete prostorovou projekci Památky UNESCO v ČR 0.2 a v nejskrytějším koutě domu překvapení pro nejmenší: mluvícího permoníka…

Dačický dům, suterén

V této části domu absolvujete zážitkovou expozici, kterou milují především děti. Ale i dospělí si přijdou na své.

1. patro

Je zasvěceno sezónním výstavám a kulturním a vzdělávacím aktivitám. Konferenční sál 2.1 poskytuje nejmodernější audiovizuální techniku k pořádání seminářů, konferencí, ale i koncertů a pojme až 55 posluchačů. V ostatních prostorách patra se každoročně odehrávají Sezónní výstavy 2.2 z různých oblastí památek UNESCO a témat výročí architektury v Kutné Hoře.

Dačický dům, půdorys 1. patra

Můžete sem vystoupat po dvou schodištích nebo se nechat dovést komfortním osobním výtahem.

2. patro

Podkroví vytváří zcela soudobý prostor pro výukovou činnost. Přednáškový sál 3.1 má kapacitu 25 posluchačů a nabízí veškeré audiovizuální vybavení. V hale s výtahem najdete Prezentační prostor 3.2 partnerů projektu, jimiž jsou Nadace Kutná Hora – památka UNESCO (garant expozice a provozovatel centra) a Univerzita Pardubice. Lektorské programy pro školy se odehrávají v Dětském ateliéru 3.3.

Dačický dům, půdorys 2. patra

Informujte se na speciální programy pro děti a dětské kolektivy!

Chcete více informací nebo si objednat prohlídku?

Pošlete nám zprávu nebo nám zavolejte!