PROBÍHAJÍCÍ AKCE: OD 9.12.2018 DO 4.4.2019 "ALFONS MUCHA SVOBODNÝM ZEDNÁŘEM"

Vyjímečná výstava, první svého druhu se otevírá pro veřejnost 9. prosince 2018 v Dačického domě.

"ALFONS MUCHA SVOBODNÝM ZEDNÁŘEM"

Český secesní malíř Alfons Mucha se proslavil svým cyklem mohutných pláten s tématikou významných událostí z minulosti Čechů a Slovanů, Slovanskou epopejí. Málokdo však ví, že Alfons Mucha byl spoluzakladatelem první česky mluvící lóže svobodných zednářů „ Jan Amos Komenský“. V prvorepublikovém zednářství byl považován za nejvyššího představitele československých zednářů.

Jako umělec přispěl Alfons Mucha nemalou měrou k výtvarnému ztvárnění různých artefaktů československého zednářství. Byl autorem grafických listů, záhlaví pro dopisní papíry zednářů a světové oblibě se těší Muchovy návrhy zednářských klenotů. Také výzdoba zástěr nese jasně Muchův rukopis, stejně jako zednářské kladivo a schránka na úschovu knihy zákonů. A. Mucha vytvořil pro zednářský chrám v Praze obraz zednáře nazvaný Poslední dílo. Znaky zednářství se objevují i v dalších dílech tohoto výjimečného člověka, zůstávají však zapomenuty, včetně zednářských broušených pohárů.

Co uvidíte zajímavého?

A právě 100 let od založení první České lóže svobodných zednářů bylo podnětem k realizaci této výstavy. Zednáři viděli lóže jako prostředek k budování svobodné a demokratické republiky. Výstava poodhalí tajemství svobodných zednářů a zároveň ukáže Alfonse Muchu tak, jak ho neznáme.

 

 Mucha

 

Výstava potrvá do dubna 2019

Chcete více informací nebo si objednat prohlídku?

Pošlete nám zprávu nebo nám zavolejte!