Probíhající akce: od 1.4.2018 do 8.12.2018 „AŤ ŽIJE 1. REPUBLIKA“

"Po velké válce se otevřel nový svět. Muži objevují sport, dámy odhalují lýtka, navštěvují společenské kluby. Kavárna se stává pojmem, z rádia hraje swingový životní rytmus."

„AŤ ŽIJE 1. REPUBLIKA“

„Po velké válce se otevřel nový svět. Muži objevují sport, dámy odhalují lýtka, navštěvují společenské kluby. Kavárna se stává pojmem, z rádia hraje swingový životní rytmus. Funkcionalistická architektura mění ráz Kutné Hory. Určitě stojí za to představit si, jak se žilo v našem městě, když Váš pradědeček pozval prababičku do kina.“

Projekt Vám představí Kutnou Horu v době 1. Republiky hned z několika úhlů. V kapli Dačického domu je umístěna výstava Kutnohorská pátračka. Věděli jste, že v našem městě sídlila Četnická škola na Hrádku a kolik sloužilo na pátrací stanici psů? Kurátor výstavy JUDr. Michal Dlouhý, PhD. prezentuje vývoj četnictva v Kutné Hoře a zapůjčil nádherné dobové exponáty, nad kterými snad každý zavzpomíná…

Představte si, že v době 1918-1938 bylo v Kutné Hoře 62 hostinců, hotelů, restaurací a vináren. Vše pro návštěvníky zmapoval pan Miroslav Štrobl na panelech výstavy Uctivá poklona v 1. patře. Nesmíme opomenout, že právě i v Dačického domě se v té době nacházela restaurace U Šašků.

 

Co uvidíte zajímavého?

Hlavní výstavní sál je věnovaný výstavě Architektura 1. Československé republiky v Kutné Hoře. Málokdo ví, že právě v našem městě se nachází řada pozoruhodných staveb, které spolu vytvářejí jedinečný soubor a vypovídají o dobovém přístupu k historickému městu. Stavby jako je kino Modrý kříž, Zelenkovu vilu a mnoho dalších Vám přiblíží PhDr. Aleš Pospíšil.

Další zajímavosti…

Součástí výstav je i prezentace krásných dobových hraček (kočárky, panenky, vláčky, stavebnice, pokojíčky), které jsou zapůjčeny z Muzea technických hraček a z Muzea Babiččiny kočárky.

 DSC00891.jpg

Během procházení expozice můžete shlédnout několik filmových dobových dokumentů, které Vás vtáhnou do života a kultury v Kutné Hoře. Filmy poskytlo Videofilmstudio Kutná Hora, pan Bohuslav Kučera.

Celý projekt se koná pod záštitou starosty města Kutná Hora pana Ing. Josefa Viktory.

Chcete více informací nebo si objednat prohlídku?

Pošlete nám zprávu nebo nám zavolejte!