18.04.2017 - 07.12.2017 Až stovka Santiniho staveb

Svoji úspěšnou kariéru započal Jan Blažej Santini – Aichel (1677–1723) v Sedlci u Kutné Hory obnovou klášterní katedrály v duchu barokní gotiky.

Až stovka Santiniho staveb

Svoji úspěšnou kariéru započal Jan Blažej Santini – Aichel (1677–1723) v Sedlci u Kutné Hory obnovou klášterní katedrály v duchu barokní gotiky. Bylo mu tehdy pouhých 25 let. Za svůj krátký tvůrčí život Santini navrhl téměř stovku dalších staveb rozesetých napříč tehdejšími Čechami a Moravou. Najdeme je kromě Prahy v areálech klášterů cisterciáků v Sedlci, Plasech a ve Žďáru nad Sázavou, benediktýnů v Kladrubech a Rajhradě, premonstrátů v Želivi, či jejich okolí a poutních místech. Udivuje na nich především rozmanitost, pestrá škála pozoruhodných detailů, důmyslné technické řešení, a nad to – pod povrchem tvarů ukrývající se tajemství . . .

Co uvidíte zajímavého?

Výstavní prostory Dačického domu se pro vás stanou základnou k systematickému poznání Santiniho staveb. Na panelové prezentaci si prohlédnete dílo, které architekt zanechal v Sedlci (v katedrále, kostnici a konventu), ale především ve čtyřech centrech na území České republiky.

santini.jpg

Připraveny jsou pro vás dále dva dokumentární filmy a výběr nejpozoruhodnější Santiniho plánové dokumentace z různých archivů, která dokládá architektovo původní školení malířem.

Výstavu, která se ohlíží za nejvýznamnějšími počiny J. B. Santiniho a připomíná jeho důležité životní jubileum, připravila Nadace Kutná Hora – památka UNESCO společně s občanským sdružením Putování za Santinim, za což jeho aktivním členům patří velký dík.

Chcete více informací nebo si objednat prohlídku?

Pošlete nám zprávu nebo nám zavolejte!